معرفی شهرهای ترکیه با شرح کامل

قونیه

قونیه Konyaمرکز استان قونیه ترکیه در قسمت جنوب غربی کشور ترکیه است. استان قونیه از طرف شمال با آنکارا، از جنوب با استانهای آنطاکیه، کارامان و مرسین، از شرق با استانهای آکسارای و نیغده، از غرب با استانهای اسپارتا، آفیون و اسکی شهیر همسایه است.

konya 11

ریشه نام قونیه در منابع کهن به صورت ایکونیون (Iconıon)، ایکونیوم (Iconıum) و استانکونا (Stancona) آمده‌است. ایکونیون ازکلمه ایکون (Icon) به معنی شمایل در زبان رومی گرفته شده‌است. در افسانه های یونان آمده که بر این شهر اژدهایی چیره شده بود و هراز گاهی به شهر حمله می‌کرد و گروهی از زنان ودختران را می‌بلعید.

شهر قونیه با شهر مختلف دنیا خواهرخوانده می باشد.

شهر گنجه، جمهوری آذربایجان

شهر تبریز، جمهوری اسلامی ایران

شهر مقدس قم، جمهوری اسلامی ایران

شهر شی آن، جمهوری خلق چین

شهر مولتان، پاکستان

شهر اوکایاما، ژاپن

شهر صنعا، جمهوری یمن

شهر سیلت، بنگلادش

شهر بارلاد، رومانی

شهر تتووو، مقونیه

شهر ورونا، ایتالیا

شهر سارایوو، بوسنی و هرزه گوین

تاریخ شهر توریستی قونیه

konya 13

طرح اولیه قونیه و مناطق اطرافش قبل از عصر مدنیت به وجود آمده است. در این عصر فرهنگهای نیئولیتك – كالكولیتك و اول عصر برنز دیده می‌شود. در این دوران محل اقامت باستانی‌ها (تپه‌ای‌ها) در داخل مرزهای استان قونیه بوده است.

در دوران نیئولیتك (قبل از مسیحیت 7000 – 5500) در چاتال هویوك بر اثر جستجوی باستان شناسان مقداری اموال تاریخی پیدا شد. امروزه سمتی از قونیه در باقی مانده منطقه قراهویوك اقامت هیتیت دیده می‌شود.

اموال پیدا شده در اثر سالهای تلاش باستان شناسان شدن دهنده آن عصر است. در آناطولی پایان سال حاكمیت هیتیتها، فریگ‌ها از تراكیا به آناطولی كوچ كردند. اموال پیده شده از تپه علاءالدین کارا پینار، قیچی قیشلا و سیزما نشان دهنده دهه هفتم قبل از عیسی است. بعد از فریگی‌ها قونیه در اسارت لیدیا و سكندر درآمد. بعدها هنگامی كه رومی‌ها در آناطولی به حاكمیت پرداختند. قونیه موجودیت خود را كاملاً ثبات یافته می‌دید. (قبل از میلاد مسیح).

پدر مسیحی بنام هائل آنتیچیا به یالواج، بعدها به قونیه آمد. در این دوران خاتون سرای، لیسترا، دربه و لائدیكا (لادیك حالیجی) و سله از اماكن مهم ساكن شدن در دوران بیزانس بوده است. با گسترده شدن اسلام در آناطولی، حمله‌های عرب به بیزانس افزایش پیدا كرد. امویان و عباسی‌ها از سمت قونیه حمله‌های گوناگون كرده‌اند. در سال 1071 میلادی بعد از حرب ملازگرد قونیه و قسمت اعظم آناطولی از دست بیزانس گرفته شد. سلطان سلجوق آناطولی سلیمان شاه در 1076 میلادی قونیه را پایتخت انتخاب كرد. در سال 1080 پایتخت به شهر ازنیك تغییر پیدا كرد. قلیچ آرسلان یك در سال 1097 پایتختش را به شهر قونیه تكرار نقل مكان كرد. قونیه بین سالهای 1097 تا 1277 پایتخت و مركز خاندان سلجوقی آناطولی بود. قونیه همچنین در سال 1277 به توسط کارامان اوغلی محمد خان فتح شد و حكمرانی کارامان اوغلی در اینجا تاسیس گشت. بعد از آن سلطان مراد دو از عثمانی‌ها، به حكومت کارامان اوغلی پایان داد.

شهر قونیه در زمان عثمانی‌ها از همان ارزش و اعتبار بهره‌مند بوده است. از شاهان عثمانی یاوز سلیم در بین سفرهایشان به ایران و مصر در قوینه اقامت كرده‌اند. قانونی سلطان سلیمان در زمان سفر ایران، همچنین سلطان مراد 4 هم در زمان سفر بغداد در قونیه اقامت كردند. در دوران جمهوری قونیه با سرعت گسترش یافت و با آثار تاریخی مثل موزه طبیعی مثل موزه نگهداری شده است.

شهر بزرگ قونیه از سه قسمت کارا تای، مرام و سلجوقلو تشكیل شده است كه كل جمعیت شهر را به 742690 نفر رسانده است. با این سه قسمت و مجموع روستا و شهرهای اطراف در كل به 92 رسیده است.

كاخ سلجوقی

این كاخ در دوران سلطان قلیچ آرسلان دو (1156 -1192) بنا شده و به وسیله سلطان علاءالدین كیقباد گسترش یافت. اسم دیگرش كاخ علاءالدین است. دیوارهای كاخ به شكل دو طبقه و به وسیله چینی تزیین شده است. از بنا تنها قسمت بر پای مانده یك طرف دیوار كه اكنون تحت حفاظت می‌باشد.

موزه ها و مساجد شهر قونیه

موزه مولانا

Mevlana Museum Konya

پدر مولانا جلال‌الدین (سلطان العلماء) از طرف سلطان سلجوقی به بهاءالدین ولد در سال 1274 یك باغچه هدیه شده و این تربت در سال 1396 با مناره‌ای از چینی روكشی شده است. این جا كه به عنوان تربه مولانا جلال‌الدین شناخته شده بود در سال 1938 به عنوان موزه مولانا بازسازی شد. در آن درگاهی كه مولانا در آن مزارش است به عنوان پناهگاه استفاده می‌شده است كه اثرهانی مربوط به زمان مولانا، سازهای موسیقی، نمونه‌های خط و قالی به نمایش گذاشته شده است.

موزه اثرهای چینی کارا‌ی

مدرسه کارا تای به عنوان موزه چینی در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد. و این موزه در زمان سلطان سلجوق عزالدین كیكاوس دوم به وسیله امیرجلال الدین کارا تای در سال 1251 بنا شد و در سال 1955 به عنوان موزه آثار چینی شروع به كار كرد. چینی‌های دیواری دوران سلجوقی چینی‌های سرای قباد آباد، زمان امیریها و چینی‌های دوران عثمانی در این موزه در معرض نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این دیوارهای این مدرسه نیز به صورت چینی ساخته شده است.

موزه اینچه مناره

این مدرسه به نوعی نمایشگر معماری كهن دوران سلجوقیان می‌باشد كه به عنوان موزه آثار سنگی و چوب و تخته در معرض نمایش عموم قرار دارد. این مدرسه در زمان سلطان سلجوق عزالدین كیكاوس دوم به هدف فراگیری علم حدیث بین سالهای 1258 - 1279 به وسیله وزیر صاحب آنافخرالدین علی بنا شد. این مدرسه كه در سال 1956 به حالت موزه در معرض نمایش گذاشته شد و هنوز هم دارای سنگهای قدیمی و با ارزش دوران سلجوقی و عثمانی است.

موزه باستان‌شناسی

Archaeological Museum konya

در سال 1962 به معرض زیارت گذاشته شد. این موزه دارای آثاری از دوران نئولتیك، اول برنز، هیتیت، فریگ، یونان، روم و بیزانس است. همچنین در این موزه آثار بیرون آمده از تپه علاءالدین، چاتال هویوك، جان حسن، اربابا، کارا هویوك به نمایش گذاشته شده است.

موزه آتاتورك

خانه آتاترك كه در سال 1912 ساخته شده بود از طرف مردم قونیه به آتاترك به عنوان هدیه باز گردانده شد. در سال 1964 كارش را به صورت موزه آغاز كرد. در این موزه لباسها و وسایل استفاده شده به وسیله آتاترك مدارك جنگ آزادی تركیه، عكسها و روزنامه‌ها در معرض نمایش قرار گرفته است. این بنا یكی از معماریهای با شكوه قرن 19 می‌باشد.

موزه آنتوگرافی

در این موزه انواع لباس، كمر و دیگر انواع انتوگراف، سلاح و سكه‌های با ارزش در معرض نمایش قرار گرفته است. قسمتی از این موزه به صورت نمایشگاهی از قالی، قالیچه و گلیم مرتب شده است. این موزه در جاده لارنده واقع شده است.

موزه قویون اوغلی

این موزه كه حدوداً 3000 مترمربع وسعت دارد. در طبقه اول تاریخ طبیعت، در ورودی آن مدنیتهای آناطولی، در قسمت نمایش سكه‌های قدیمی، گالری صنعتی، در طبقه بالا اثرهای انتوگرافی، قالی، گلیم و كتابهای دست نوشت دیده می‌شود. در این موزه كتابخانه‌ای به ظرفیت 20000 جلد كتاب در دسترس عموم قرار دارد.

مسجد علاءالدین

alaeddin keykubat kosku konya

این مسجد از قدیم‌ترین آثار تاریخی دوران سلجوقیان بوده و در روی تبه علاءالدین بنا شده است. در دوره ركن‌الدین مسعود اول سلطان سلجوقی،بنا شروع به ساخته شدن شد و در زمان علاء الدین کیقباد اول به اتمام رسید.

در محوطه مسجد مزارهای مسعود یك، قلیچ آرسلان، ركن‌الدین سلیمان دو، غیاث‌الدین كیخسرو، قلیچ آرسلان چهار و غیاث‌الدین كیخسرو سه قرار دارد.

مسجد شرف‌الدین

این مسجد از طرف شرف‌الدین در سده 12 بنا شده است و در سال 1444 به وسیله کارا مان اوغلی ابراهیم دوم به دست تعمیر داده شد. مسجد شرف‌الدین كه با گذشت زمان مخروب شده بود. در سال 1626 از طرف محمد چاوش اوغلی، ممی بك تخریب و دوباره از نو بازسازی شد.

تربت و مسجد شمس تبریزی

sems i tebrizi turbesi konya

در سمت شمالی مسجد شراف‌الدین در داخل پارك شمس قرار گرفته است. این بنا در 1510 به وسیله امیر اسحق گسترده و بازسازی شد. در داخل مسجد تربتی است كه همگان معتقدند این تربت جایگاه خود شمس تبریز است. شمس تبریزی كه اثر مهمی در افكار مولانا گذاشته است. امروزه تربت ابن‌شیخ بزرگ شمس تبریزی یكی از مراكز اصلی زیارت كنندگان است.

مسجد عزیزیه

این مسجد اولین بار در سال 1671 – 1676 به وسیله داماد مصطفی پاشا كه محاسب سلطان محمد چهار بود، ساخته شده است. در سال 1876 در اثر سوختن تصادفی این مسجد تماماً نابود شد. در سال 1891 دوباره به وسیله سلطان عبدالعزیز از نو بنا ساخته شد.

مسجد سلطان سلیم

این مسجد در كنار موزه مولانا قرار دارد. ساختن این بنا در زمان شاهزادگی دوم سلطان سلیم و همزمان با فرمانداری قونیه در سال 1558 شروع و در 1587 به پایان رسید. این اثر معماری نمونه‌ای از زیباترین آثار كلاسیك عثمانی در قونیه می‌باشد.

مسجد دارالفنون سلطان سلیم در کارا پینار

این دارالفنون از طرف سلیم دوم ساخته شد كه به همراه آن مسجد كاروان سرای،‌ خان، حمام،‌ چشمه آب،‌ عمارات،‌ مدرسه،‌ بازار و آسیاب بنا شد. اساس بنا به سال 1514 یعنی در زمان یاووز سلطان سلیم‌بر می‌گردد و بعدها در سال 1563 ساخت آن به اتمام رسید و امروزه هنوز هم بازسازی آن ادامه دارد.

مسجد اشرف اوغلی

در مركز بیشهر واقع شده است كه یكی از قدیمی‌ترین آثار دوران امیری سلجوقی می‌باشد. به امر خاقان سلطان سنجر سلجوقی در سال 1134 ساخته شده و بعدها به وسیله اشرف اوغلی سلیمان یك در سال 1297 به شكل امروزی‌اش معماری و بازسازی شده است.در حال حاضر برای زیارت و عبادت باز و مساعد است.

جاذبه های مناطق و روستاهای اطراف شهر قونیه

باغهای مرام

مرام در قسمت جنوب شرقی كوه تكلی در دامنه‌های این سرزمین بنا شده است. باغهای مرام قدیم در 5-6 كیلومتری غربی شهر شروع و به دره‌ای كه در قسمت سرسبزی واقع شده است منتهی می‌گردد.امروزه این منطقه بر اثر ساختمان سازی باریك شده است.درطول تاریخ آب، هوا و باغهای این منطقه موضوع بسیاری از سفرنامه‌ها و دیوانهای شعر شده، شهرتش به تمام مناطق خاورمیانه رسیده است. امروزه اطراف این منطقه از باغهای زیبا پر شده و در مسیر رفت و آمد است. علاوه بر آن در این مسیر محل چایی خوردن و رستورانهای غذاخوری موجود می‌باشد.

سله

sile koyu konya

سله در تمدن آناطولی دارای جایگاه مهمی می‌باشد و مكانی است كه مركز فرهنگ‌ها بوده است.سله مكانی است كه از ثروتهای طبیعی و تاریخی، معماری شهر و سكنا گزینی زیبایی برخوردار بوده است.در این مكان عادت و رسوم، باغ و باغداری آنان از طرز خاصی برخوردار می‌باشد.

در سال 327 مارد كنستانتین امپراتور بیزانس، هلنا، در راه قدس به مقصد حج كردن از قونیه گذر می‌كند. و در قونیه اولین معبدها و مكانهای مسیحیان را می‌بینند و به این سبب در سله تصمیم‌ به بنا كردن یك معبد می‌كند و شخصاً در بنا كردن پایه‌های این معبد شركت می‌كند. كلیسای آیا النا در طول عصرهای طولانی تاكنون هنوز هم در معرض نمایش قرار دارد. علاوه بر این آثار، در این منطقه آثار با ارزش اسلامی از دوران سلجوقی و عثمانی، حمام حاجو آقا، حمام صوباشی و تاش جامع دیده می‌شود.

كلیسترا - گوك بورت

روستای گوك بورت به فاصله 55 كیلومتری شهر قونیه قرار دارد. عزیز پائولوس كه نامش در انجیل ذكر شده، در سفرهایش از لیسترا كه در 15 كیلومتری كلیسترا واقع شده و از همان فرهنگ حاكم بر كلیسترا برخوردار بوده استفاده كرده است این مسیر راه مشهور بین ایكونیون (قونیه) پیدیا آنتوچیا (یالواچ) بوده است. هنوز در این مكان باستان شناسی و كاوش ادامه دارد.

چاتال هویوك

روستایی است متعلق به كوچك كوی واقع در ممدوده شهرستان چومرا كه دارای مرتبه مهم باستان‌شناسی در دنیا می‌باشد. عصر چاتال هویوك كه به سالهای 700 -800 قبل از مسیحیت می‌رسد. یكی از مبداهای تاریخ شهری، معماری و از اولین اداره‌های مخصوص به خود و مقدس به شهری خبر می‌دهد. در سال 1996 در زمان ریاست پروفسور ایون هودار باستان‌شناسی كاوش از نو شروع شد و اثرهای پیدا شده به موزه باستان‌شناسی قونیه منتقل و در معرض نمایش گذاشته شد. این باستان‌شناسی‌ها هنوز هم ادامه دارد.

بیشهر

بیشهر شهری تاریخی با منابع طبیعی، یكی از زیباترین شهرستان‌های این استان است. در آینده مسلماً تبدیل به یكی از مراكز مهم توریستی خواهد شد. همچنین بیشهر با توجه به دریاچه آن دارای پتانسیل زیادی برای ورزشهای آبی و اماكن توریستی دیگر می‌باشد. علاوه بر این بیشهر دارای آثار تاریخی متفاوتی با دیگر جاهای تاریخی، از دوران هیتیت، امیری‌ها و سلجوقی می‌باشد كه فرهنگهای متفاوت را نشان می‌دهد. افلاطون، پینار، مجسمه فاسللر، مسجد اشرف اوغلی، طاش مدرسه، چفته حمام، بدستن و سرای كیادآباد دارای یكی از زیباترین با آثار تاریخی جزیره است.

مجسمه فاسللر

یكی از بزرگترین مجسمه‌های سنگی دنیا می‌باشد. مجسمه سنگی خدا را نشان می‌دهد كه در بالای تپه‌ای بین دو شیر قرار گرفته است.

سرای قبادآباد

این سرای سلجوقی كه در 60 كیلومتری شهر بیشهر واقع شده، به وسیله علاءالدین كیقباد اول بنا شده است. در این سرای باستان‌شناسی و تحقیقات هنوز هم ادامه دارد و آثار و چینی‌های یافت شده در آن به موزه كاراتای نقل داده می‌شود.

افلاطون پیناری

افلاطون پیناری در زمان هیتیت‌ها به عنوان یك هیكل مقدس آب بنا شده است و از شهر بیشهر 22 كیلومتر فاصله دارد. این مجسمه‌ها خدایانی را نشان می‌دهد كه آسمان را حمل می‌كنند كه نشان دهنده ارتباط بین زمین و آسمان می‌باشد.

آق‌شهر

در 125 كیلومتری قونیه واقع شده است. تربه نصر‌الدین خواجه كه حاضر جوابی مردم تركان را با قصه‌هایش منعكس می‌كند و دارای شهرت بین‌المللی است. در این شهر واقع شده است. در این شهرستان علاوه بر این تربت سید محمود حیرانی، موزه جبهه غرب، موزه باستان‌شناسی، مسجد تاش، مكان حیدیرلیق مسیره، كلیسا و دریاچه آق شهر بعضی از مكانهای جالب و توریستی این شهر است. هر ساله دهم تا پانزدهم تیرماه جشنهای بین‌المللی ملانصرالدین در این شهر برگزار می‌شود.

ارگلی:

در 145 كیلومتری شهر قونیه قرار دارد. از آثار تاریخی و مشهور واقع در این شهر می‌توان از مسجد اولو و كاروان سرای شاه رستم نام برد. موزه واقع در این شهرستان و آثار تاریخی این منطقه از ارزش تاریخی زیادی بهره‌مندی بوده و در معرض نمایش عموم قرار دارد.

حلقه پینار:

در 168 كیلومتری قونیه واقع شده است. یكی از كهن‌ترین پیكرهای دنیا به نام اپوزیو قایا در دهات ایوزیر پیدا شده است كه از شهرت خاصی برخوردار است. هم به عنوان مركز پادشاهی توانا و هم به خاطر زیبایی طبیعی از جذابیت خاصی بهره‌مند است.

سیدی شهر:

در 90 كیلومتری شهر قونیه قرار دارد. در مركز این شهر نام دهنده آن، یعنی مسجد و تربت سید هارون خراسانلی قرار دارد. در 20 كیلومتری جاده منتهی به آنتالیا غار تینازتپه قرار دارد. راههای درست شده برای زیارت و گردش مردم و همچنان بزرگترین مركز تاسیسات آلومینیوم در تركیه واقع در این شهر است.

کارا‌ پینار

kara pinar golu konya

این منطقه كه از لحاظ استراتژیكی و قدمت از اهمیت خاصی برخوردار است. از قونیه 94 كیلومتر فاصله دارد. این منطقه كه از شهرستانهای قونیه محسوب میشود. هم از نظر زراعت و هم حیوانداری منطقه مهمی محسوب می‌شود. شهرستان کارا پینار (این شهر را به اشتباه در خیلی از وب سایت ها به قاره پینار در فارسی ترجمه شده است.) در ابتدا رو به فرسایش بوده است اما بعدها با بازسازی آن به یكی از مناطق محبوب مردم تبدیل شد. این منطقه كه از لحاظ زمین‌شناسی بسیار عجیب است مورد توجه زمین‌شناسان بوده و خاك آن در آزمایشگاهها مورد مطالعه قرار گرفته است. علاوه بر این در این منطقه گودال به وفور یافت می‌شود و آبهای جاری در آن از لحاظ ارزش طبی در دنیا بی‌نظیر می‌باشد.

شهرهای زیرزمینی مخفی

در 40 كیلومتری هتامیش و 30 كیلومتری کارا پینار قرار دارد. مواقع حمله و یا خطر به مردم به حالت موقت به این شهرهای زیرزمینی پناه میبرند تا بتوانند زندگی خود را نجات دهند و به این مقصد هم ساخته شده‌اند.

در این شهرهای زیرزمینی پایگاه،‌ انبارهای غذایی،‌ محل عبادت (كلیسا)،‌ سنگ آسیاب، انبار آب و قبرستان وجود دارد. مسیحی‌هایی كه در این منطقه زندگی كرده‌اند. در دوران بعد از بیزانس‌، بعد از قرن 7 مسیحیت به این شهرهای زیرزمینی نقل مكان كرده‌اند.

گودال‌ها مانند غارهای زیرزمینی ناشی از اثر آب كه ناگهان قسمت بالایی آن نشست پیدا میكند در روی زمین گودالهایی ایجاد می‌گردد. كه عمق گودالها از چند متر تا چند هزار متر متفاوت است. بعضی از آنها به شكل استوانه است و یا شبیه استوانه است. بعضی‌هایشان به قسمت انتهائی غارهایی وصل است و تا قسمت بسیار عمیق غارها ادامه دارد. در ته بعضی از گودال آب و در ته بعضی دیگر دی ‌اكسید كربن و گازهای با گوگرد وجود دارد.

بعضی از گودالهای کارا پینار

بعضی از گودال‌های کارا پینار از این قراراند: گودال ییلاق سكیزلی كوچك، گودال ییلاق قولجه‌، گودال آق اورن،‌ گودال پوتور،‌ گودال یاریم،‌ گودال قیزیل،‌ گودال كهن اپن،‌ گودال چفته‌ لر،‌ گودال آق،‌ گودال دیكمن،‌ گودال بوبوك فیدانجی،‌ گودال حمام.

دریاچه مكه كراتر

meke krater golu konya

در 8 كیلومتری کارا پینار و در 30 كیلومتری جنوب شرقی هتامیش است. دریاچه‌ای است كه به علت دو انفجار زمین شناسی به وجود آمده است و در دنیا همانندی ندارد.با منظره‌ چشم‌اندازش و با ساختار ژنولوژی و داشتن پرندگان زیبایش به اطراف دریاچه زیبایی خاصی داده است.علاوه بر این منطقه دیدنی‌هایی مانند دریاچه‌های آجی، چیرالی و میل هم وجود دارد.

كتابخانه یوسف آقا

این كتابخانه كه به مسجد سلیمیه متصل می‌باشد. در سال 1795 به وسیله كدخدا یوسف آقا بنا شده است. این كتابخانه به صورت یك مركز تحقیقاتی و دارای آثار كمیاب قدیمی می‌باشد كه دارای اهمیت بسیار است.

ایلگن

شهری است كه در آن آثار تاریخی خیلی قدیمی وجود دارد كه از دوران سلجوقی،‌ امیری‌ها و عثمانی مانده است.

دو آثار مهم این شهر شامل مسجد لالامصطفی پاشا (مسجد قورشونلو) و كاروانسرا است.

چشمه‌های آب گرم قونیه

چشمه آب گرم ایلگن:این چشمه‌های آب گرم توسط رومی‌ها،‌ بیزانسی‌ها، سلجوقی‌ها و عثمانی‌ها با تاسیسات متفاوت كه دارای آب شفا دهنده است تاسیس و استفاده شده است. این آب 42 درجه گرمایی بدون هیچ تغییری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین علت قدرت شفا دهنده‌ آب بسیار زیاد است. این آب بدون رنگ و بو است و در شفاء بیماریهای مانند فلج،‌ ناراحتی‌های چشم، سیانیك،‌ ناراحتی‌های پوستی، ناراحتی‌های عصبی، بیماریهای زنان،‌ روماتیسم و در حالتی كه آب نوشیده شود برای انداختن سنگ كلیه و دیگر بیماریها فایده و شفابخش است.

ایسمیل

در 50 كیلومتری قونیه قرار دارد و به شكل چشمه‌های آب گرم خانه‌ای در خدمت زیارت‌كنندگان و بیماران است.

كاخ چشمه‌های آب گرم نرمال هویوك

در 85 كیلومتری قونیه قرار دارد و دارای حوض نرمال و چشمه‌های آب گرم خانه‌ای در خدمت همگان است.

صنایع دستی، غذاها، و شیرینی های شهر قونیه

صنایع دستی یكی از مهمترین هنرهای قونیه محسوب می‌شود كه این هنر هنوز هم در این شهر رواج دارد. كنده‌كاری،‌ نمد،‌ قالی ابریشمی،‌ قالی‌بافی، گلیم‌بافی،‌ زری دوزی،‌ چینی‌كاری و صنایع هنری و تاریخی مانند خطاطی،‌ تذهیب و نقاشی در این شهر به صورت صنعت ادامه دارد.

غذاهای شهر قونیه

تغذیه و مصرف مواد غذایی خوب،‌ جدانشدنی از فرهنگ مردم قونیه است. غذاهایی كه در خانه‌ها و رستورانها هنوز هم موجود می‌باشد شامل:

سوپ‌ها

سوپ بامیه،‌ سوپ آراباشی،‌ سوپ رشته

غذای گوشتی

كباب تنور،‌ كباب گوشت گوسفند،‌ پیده‌گوشتی،‌ كوفته،‌ پلوگوشتی

غذاهای سبزه‌ای

دلمه برگ،‌ بادمجان،‌ دلمه گوشت

پیده‌ها

پیده تنوری،‌ پیده آبی،‌ پیده پنیر و پیده گوشتی

شیرینی‌ها

ساج آراسی،‌ حلوا،‌ هش مریم

 

توسیا

توسیا (به ترکی استانبولی: Tosya) شهری است در کشور ترکیه که در استان قسطمونی واقع شده‌ است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۶٬۹۵۶ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۷٬۰۷۱ نفر می‌باشد

 حربیه
 
حربیه (به ترکی استانبولی: Harbiye) شهری است در کشور ترکیه که در استان حاتای واقع شده‌ است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۴٬۱۴۷ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۳٬۷۹۴ نفر می‌باشد.
 
قاضی پاشا
قاضی‌پاشا (به ترکی استانبولی: Gazipaşa) شهری است در کشور ترکیه که در استان آنتالیا واقع شده‌ است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۱٬۴۱۵ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۲٬۶۸۱ نفر می‌باشد
 
 
آقچه‌کوچه

آقچه‌کوچه (به ترکی استانبولی: Akçakoca) شهری است در کشور ترکیه که در استان دوزچه واقع شده‌ است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۲٬۵۲۲ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۲٬۶۲۸ نفر می‌باشد

 

ینی‌شهر

ینی‌شهر (به ترکی استانبولی: Yenişehir) شهری است در کشور ترکیه که در استان بورسا واقع شده‌ است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸میلادی ۲۹٬۱۲۸نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹میلادی ۲۹٬۸۰۲نفر می‌باشد

مال‌کارا 
مال‌کارا (به ترکی استانبولی: Malkara) شهری است در کشور ترکیه که در استان تکیرداغ واقع شده‌است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۷٬۹۹۷ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۸٬۵۷۸ نفر می‌باشد
 
کوملوجه
(به ترکی استانبولی: Kumluca) شهری است در کشور ترکیه که در استان آنتالیا واقع شده‌است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۳۰٬۰۱۵ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۸٬۴۴۹ نفر می‌باشد
 
گوموش‌خانه 

گوموش‌خانه (به ترکی استانبولی: Gümüşhane) شهری است در کشور ترکیه که در استان گوموش‌خانه واقع شده‌ است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۶٬۲۳۸ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۴٬۴۴۸ نفر می‌باشد

 

آق‌حصار

آق‌حصار Akhisar  شهری است در کشور ترکیه که در استان مانیسا واقع شده ‌است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی۹۹٬۴۲۳ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۰۲٬۴۵۳ نفر می‌باشد

 

جیهان

جیهان Ceyhan شهری است در کشور ترکیه که در استان آدانا واقع شده ‌است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸میلادی۱۰۲٬۰۴۰نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹میلادی ۱۰۴٬۵۴۲نفر می‌باشد.

چاییرووا (Çayırova)

شهری است در کشور ترکیه که در استان قوجاایلی واقع شده ‌است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال۲۰۰۸میلادی ۷۸٬۴۳۰ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹میلادی ۸۲٬۴۹۴ نفر می‌باشد

 پولاتلی 

پولاتلی Polatlı شهری است در کشور ترکیه که در استان آنکارا واقع شده ‌است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی۸۹٬۰۲۴ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۹۶٬۸۱۲ نفر می‌باشد.

 

ارزین 

شهری است در کشور ترکیه که در استان حاتای واقع شده‌ است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال۲۰۰۸میلادی ۳۰٬۱۳۷نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹میلادی ۳۰٬۲۳۹نفر می‌باشد

 

عثمانجیک

شهری است در کشور ترکیه که در استان چوروم واقع شده‌ است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۵٬۲۲۷ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۲۵٬۲۴۸ نفر می‌باشد

.

 

تماس با ما

بخش املاک    : 05392477858

بخش  تحصیلی  : 05364675307

بخش بازرگانی   : 05319596123

بخش ترجمه      : 05316958794

کانال رسمی تلگرام : @shayaninternational

نشانی ما : استانبول ، بیلیک دوزو محله

شجمهوریتخیابان ناظم حیکمت ساختمان

آلتین تاش اوکوتان پارک پلاک ٨۹ طبقه ۱۱

واحد ۶۷

ارتباط با ما

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı

altın taş Okutan park binası  no :  89 

 kat 11  daire 67 Beylikdüzü istanbul

call.+90 5392477858

call.+90 5364675309

info@shayaninternational.com

شرکت شایان

شرکت  خدمات مهاجرتی شایان با مجوز رسمی و مدیریت توانمند که خود مترجم رسمی دادگستری و چندین محضر در استانبول است در نظر دارد که با دادن مشاوره های حقوقی در امر تجارت و انجام امور اقامتی و مهاجرتی و نیز خرید ملک و کارشناسی ملک شما از ادارات مربوطه شما را همراهی کرده  و در تمامی مراحل قانونی توسط مترجمان رسمی و وکلای حقوقی تا تحقق بخشیدن هدف شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله در کنار شما دوستان باشد.

هر روز با اخبار و اطلاعات مفید ترکیه با ما در کانال تلگرام همراه باشید