سفر به ترکیه | گذری بر بناهای تاریخی ترکیه

        . موزه گوریان

این جا زمانی پایتخت سلسله " فری جیان " ها بوده و به طور مستقیم با افسانه " گره گوردیان " در ارتباط است. (این افسانه از این قرار است که " سلطان فری جیا " طنابی را گره زد و اعتقاد بر این بود که هر کس که این گره را بگشاید مالک و سرور آسیا خواهد بود.اسکندر مقدونی پس از مشاهده گره شمشیر برکشید وان را با یک ضربه قطع کرد).

اما تاریخ این مکان به قبل تر از ان چه حفاری های انجام شده در این محل نشان می دهد باز می گردد و محققان بر این عقیده اند که این محل در اوایل عهد برنز -2500 قبل از میلاد–وجود داشته و از ان طرف قبری که در زیر گورستان فری جیان کشف شده مربوز به دوران هتیت هاست.


دانشمندان مردم این قوم را مردمان دریا نامیده اند که در حدود سال 1200 قبل از میلاد اسیای صغیر را مورد تاخت و تاز قرار دادند. در منابع اشوری این گونه امده است که در سال 1100 قبل از میلاد این اقوام وجود داشته و از ان ها با نام " موشکی " یا " موشر " یاد شده و این گونه بیان داشته اند که این اقوام در دو جانب رودخانه " کیزی لیرماک " در اناتولی اقامت داشته و از همان جا شروع به تهدید همسایگان شرقی خود نمودند.
" فری جیان " ها در اواسط قرن 9 قبل از میلاد در محل " گوردیان " پیدا شدند. منابع یونانی افسانه شکل چیری سلسله گ فری جیان " و پایتخت شان را به خوبی حفظ کرده اند و این گونه گفته می شود که داستان از ان جایی شروع می شود که کشاورزی به نام " گوردیوس " درحال شخم زدن زمین خود بود که ناگهان یک دسته پرنده از بالا به سمت گاو های او سرازیر شدند.او برای این که از این نشانه سر در بیاورد تصمیم گرفت تا به فال گیری در شهر مجاور مراجعه کند. در بین را زن زیبایی را مشاهده می کند که به او می گوید که این پرندگان نشانه سلسله و حکومت توست و به او پیشنهاد ازدواج داد.! پس از ان گوردیس گاری خود را به سمت معبد راند و بلافاصله در ان جا از طرف مردم به پادشاهی منصوب شد.یک انسان خردمند این گونه پیش بینی کرده بود که اولین فردی که در حال راندن در مسیر معبد باشد ، پادشاه ان ها خواهد بود.
مشهور ترین پادشاه " فری جیان " ها " سلطان میداس " پسر گوردیوس بود که طبق اسطوره های یونانی به هر چه که دست می زد طلا می شده است.این سلسله چندان دوامی نداشته است و در حدود سال های 670-700 قبل از میلاد حکم رانی کرده اند.
باستان شناسان با رهبری یک باستان شناس از دانشگاه پنسیلوانیا در سال 1953 به حفاری در این محل پرداختند. رودخانه ساکاریا لایه ای رسوبی با ضخامت زیاد در شهر زیرین گوردیان از خود به جا گذاشته بوده.و در سال 1963 چیزی حدود 169 طرف نقره ای و 175 قزن قفلی نقره ای یافته شد.هنوز اثری از گنج افسانه ای فری جیان ها پیدا نیست و این گونه تصور می شود که این گنج توسط سومریان برده شده است.

  • اکروپلیس ( قلعه شهر)

در شهر بالایی گوردیان ، باستان شناسان موفق به کشف یک دروازه شهری شدند که تاریخ ان مربوط به قرن 8 قبل از میلاد می شود. این دروازه که 9 متر ارتفاع دارد نشانه ای از معماری بی نظیر این مردمان در خود دارد.هم چنین در بخش دیگری مجموعه کاخ هایی کشف شده که باز هم مربوط به همان دوران است وبا دارا بودن اتاق ها و سالن ها و سنگفرش موزاییکی اشان خبر از یک معماری منحصر بفرد می دهند.دومین دروازه کشف شده در این محل به دوران ایرانیان باز می گردد.

  • تپه میداس – این تپه برای دفن استفاده می شده است

آرامگاه میداس در اوایل قرن هفتم قبل از میلاد بنا گذاشته شده است و با 53 متر ارتفاع و 250 متر مساحت بزرگترین ارامگاه یافت شده در اناتولی است.در بخش جنوب غربس یک گذرگاه طویلی به طول 70 متر وجود دارد که به به اتاق دفن منتهی می شود.این اتاقک که در زیر انبوهی از بلوک های اهکی مدفون شده بوده ، در سال 1957 کشف شد.زمانی که باستان شناسان به این ارامگاه قدم گذاشتند اسکلت یک مرد را یافتند که به نظر 60 ساله بوده و جالب این که لباس هایش با یک نی تو خالی برنزی بسته شده بود.در اطراف این ارامگاه هدیه های بسیاری به چشم می خورد.

  • آرامگاه های دیگر

ارامگاه های دیگر و البته کوچکتری در این منطقه وجود دارد که قدمت ان ها به سال 55 تا 725 قبل از میلاد باز می گردد.ارامگاه بچه که در بخش جنوب شرقی موزه واقع شده حاوی دفینه های منحصر بفردی از جمله : لوازم چوبی ، جعبه های چوبی کنده کاری شده و برجسته کاری هایی با عا ج فیل است.

 

تماس با ما

بخش املاک    : 05392477858

بخش  تحصیلی  : 05364675307

بخش بازرگانی   : 05319596123

بخش ترجمه      : 05316958794

کانال رسمی تلگرام : @shayaninternational

نشانی ما : استانبول ، بیلیک دوزو محله

شجمهوریتخیابان ناظم حیکمت ساختمان

آلتین تاش اوکوتان پارک پلاک ٨۹ طبقه ۱۱

واحد ۶۷

ارتباط با ما

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı

altın taş Okutan park binası  no :  89 

 kat 11  daire 67 Beylikdüzü istanbul

call.+90 5392477858

call.+90 5364675309

info@shayaninternational.com

شرکت شایان

شرکت  خدمات مهاجرتی شایان با مجوز رسمی و مدیریت توانمند که خود مترجم رسمی دادگستری و چندین محضر در استانبول است در نظر دارد که با دادن مشاوره های حقوقی در امر تجارت و انجام امور اقامتی و مهاجرتی و نیز خرید ملک و کارشناسی ملک شما از ادارات مربوطه شما را همراهی کرده  و در تمامی مراحل قانونی توسط مترجمان رسمی و وکلای حقوقی تا تحقق بخشیدن هدف شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله در کنار شما دوستان باشد.

هر روز با اخبار و اطلاعات مفید ترکیه با ما در کانال تلگرام همراه باشید