ویرانه های کلیساهای آنی | کلیسای ارامنه | سرکت شایان نت

ویرانه های کلیساهای آنی

در ارتفاعات دورافتاده ی شمال شرقی ترکیه در فلاتی که ۴۵ کیلومتر آنطرف تر از شهر مرزی «قارص» است ویرانه هایی از حدود ۴۰ کلیسا و مقبره دیده می شود. ویرانه هایی که هر تاریخ دوستی را کنجکاو می کنند تا بدانند این آثار برای چه زمانی هستند و

چگونه به این حال و روز افتاده اند. معماری بعضی از کلیساها به حدی خاص و جالب است که گردشگران را برای دیدنشان مشتاق تر می کند. برای این که از ویرانه های کلیساهایی آنی بیشتر بدانید در ادامه با الی گشت همراه باشید.

دشتی که ویرانه ی کلیساها در جای جای آن به چشم می خورد قبلا شهر باشکوهی به اسم «آنی» بود. این شهر برای سلسله کامساراکان ارمنستان بود، سلسله ای که در قرن پنجم پایگاه خودش را در این شهر تاسیس کرده بود. روزها می گذشت و شهر بزرگ تر، قدرتمندتر و ثروتمندتر می شد به طوری که به قطب مهم تجاری تبدیل شد و تا قرن ۱۱ بیش از ۱۰۰ هزار تا جمعیت داشت. زمانی که شهر در اوج شکوهش بود به آن شهر «چهل دروازه» و گاهی هم شهر «هزار و یک کلیسا» می گفتند اما دوران طلایی ثروت، آرامش و خوشبختی شهر آنی دوام همیشگی نداشت و با مرگ حاکم ارمنستان پادشاه «گاکیک اول» همه آن روزهای خوش تمام شد!

بعد از مرگ پادشاه درگیری های زیادی در شهر اتفاق افتاد؛ اول از همه روم شرقی که شهر را دچار هرج و مرج دید نیروهای خودش را به اینجا آورد تا شهر را تصرف کند. مدتی بعد ترک ها و گرجستانی ها قتل عام بی رحمانه یی را در شهر انجام دادند و کمی بعد هم مغول ها می آیند و شهر را در سال ۱۲۳۶ کاملا خراب می کنند. با اینکه بعد از این اتفاق ها آنی ۶ قرن دیگر هم به زندگی اش ادامه داد اما دیگر خبری از شکوه گذشته اش نبود و تبدیل به شهری کوچک و بی سروصدا شده بود. بعدها چیزی از شهر باقی نمانده بود جز تلی از سنگ های روی هم تلمبار شده که ناشی از خرابی های ساختمان ها بود. امروز برجسته ترین آثار تاریخی این شهر کلیساهایی هستند که نصفه و نیمه در نقاط مختلف این شهر خودنمایی می کنند و هنوز هم جذابیت بی مثالی دارند.

در میان این آثار کلیسایی خاص چشمتان را می گیرد، کلیسایی به اسم ردیمر (Redeemer) که در سال ۱۰۳۵ ساخته شد و طراحی منحصربفردش آن را از همه کلیساها متمایز کرده است. این کلیسا از بیرون ۱۹ وجه مختلف و در داخل ۸ محراب داشت، ظاهر بیرونی اش شبیه استوانه ای خوش طرح بود و  یک گنبد هم در بالای آن قرار گرفته است. کلیسا تا سال ۱۹۵۵ سالم و سرحال در جای خود استوار بود اما یک روز اتفاق بدی افتاد که کلیسا را به این شکلی که در تصویر زیر می بینید در آورد! آن حادثه ی بد طوفان شدیدی بود که نیمه شرقی کلیسا را کاملا خراب کرد.

تماس با ما

بخش املاک    : 05392477858

بخش  تحصیلی  : 05364675307

بخش بازرگانی   : 05319596123

بخش ترجمه      : 05316958794

کانال رسمی تلگرام : @shayaninternational

نشانی ما : استانبول ، بیلیک دوزو محله

شجمهوریتخیابان ناظم حیکمت ساختمان

آلتین تاش اوکوتان پارک پلاک ٨۹ طبقه ۱۱

واحد ۶۷

ارتباط با ما

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı

altın taş Okutan park binası  no :  89 

 kat 11  daire 67 Beylikdüzü istanbul

call.+90 5392477858

call.+90 5364675309

info@shayaninternational.com

شرکت شایان

شرکت  خدمات مهاجرتی شایان با مجوز رسمی و مدیریت توانمند که خود مترجم رسمی دادگستری و چندین محضر در استانبول است در نظر دارد که با دادن مشاوره های حقوقی در امر تجارت و انجام امور اقامتی و مهاجرتی و نیز خرید ملک و کارشناسی ملک شما از ادارات مربوطه شما را همراهی کرده  و در تمامی مراحل قانونی توسط مترجمان رسمی و وکلای حقوقی تا تحقق بخشیدن هدف شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله در کنار شما دوستان باشد.

هر روز با اخبار و اطلاعات مفید ترکیه با ما در کانال تلگرام همراه باشید