مقایسه صنعت خودروسازی ایران وترکیه طی 30 سال گذشته

صنعت خودروسازی ایران بر روی کاغذ پس از صنعت نفت دومین صنعت مهم کشور محسوب می شود اما به جز معقوله اشتغال زایی (برای حدود ۵۰۰ الی ۱ میلیون نفر) دستاورد چندان شگرفی برای کشورمان نداشته است.

حتی بر اساس آمار های اقتصادی چند ماه اخیر، سهم صنایع غیر نفتی در رشد اقتصادی کشور تنها ۰.۷ درصد بوده است و این در شرایطی است که تولید خودرو در ایران ظرف یک سال اخیر رشدی ۴۰ درصدی را تجربه کرده و از این رو می توان گفت که متاسفانه نقش صنعت خودروسازی در بهبود شرایط اقتصادی کشورمان چندان پر رنگ نیست.

۱۳ شرکت خودروسازی بین المللی در ترکیه فعالیت دارند.

تنوع کارخانجات خودروسازی بین المللی در خاک ترکیه

اما در همسایگی ایران، صنعت خودروی ترکیه نقش بسیار مهمی در بخش تولید اقتصاد ترکیه دارد. هر ساله بالغ بر یک میلیون وسیله نقلیه موتوری در این کشور تولید شده و علاوه بر برطرف کردن نیازهای داخلی، به کشورهای مختلف صادر می شوند.

از طرف دیگر سالانه در کشورمان بیش از ۱۶ هزار نفر در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند ولی این رقم با توجه به جمعیت تقریبا یکسان ترکیه و ایران، در ترکیه در حدود ۱۰ هزار نفر است که به معنای ۶۰ درصد تفاوت به نفع همسایه شمالی ایران است.

در واقع می توان گفت که صنعت خودروسازی ترکیه نه تنها درآمد و رشد اقتصادی، اشتغال زایی و صادرات قابل توجهی را برای این کشور در پی داشته، بلکه با تولید خودروها مُدرن و امن تا حدی از آمار مرگ و میر شهروندان نیز پیش گیری کرده است، شرایطی که متاسفانه هیچ کدام در صنعت خودروسازی ایران دیده نمی شود.

 

تماس با ما

بخش املاک    : 05392477858

بخش  تحصیلی  : 05364675307

بخش بازرگانی   : 05319596123

بخش ترجمه      : 05316958794

کانال رسمی تلگرام : @shayaninternational

نشانی ما : استانبول ، بیلیک دوزو محله

شجمهوریتخیابان ناظم حیکمت ساختمان

آلتین تاش اوکوتان پارک پلاک ٨۹ طبقه ۱۱

واحد ۶۷

ارتباط با ما

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı

altın taş Okutan park binası  no :  89 

 kat 11  daire 67 Beylikdüzü istanbul

call.+90 5392477858

call.+90 5364675309

info@shayaninternational.com

شرکت شایان

شرکت  خدمات مهاجرتی شایان با مجوز رسمی و مدیریت توانمند که خود مترجم رسمی دادگستری و چندین محضر در استانبول است در نظر دارد که با دادن مشاوره های حقوقی در امر تجارت و انجام امور اقامتی و مهاجرتی و نیز خرید ملک و کارشناسی ملک شما از ادارات مربوطه شما را همراهی کرده  و در تمامی مراحل قانونی توسط مترجمان رسمی و وکلای حقوقی تا تحقق بخشیدن هدف شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله در کنار شما دوستان باشد.

هر روز با اخبار و اطلاعات مفید ترکیه با ما در کانال تلگرام همراه باشید