تحصیلات تکمیلی در ترکیه به چه شکل است؟

دانش آموزان پس ازبه اتمام رساندن دوره ی دبیرستان می توانند بر اساس نتیجه آزمون ورودی دانشگاه ترکیه و انتخاب رشته ی انجام شده در یکی از دانشگاههای دولتی و یا خصوصی به تحصیلات خود ادامه دهند.

مقاطع تحصیلی در دانشگاههای ترکیه عبارتند از:

  • مقطع کاردانی
  • مقطع کارشناسی
  • مقطع کارشناسی ارشد
  • مقطع دکترا

مقطع کاردانی :

 طول دوره ی تحصیل در مقطع کاردانی 2 سال می باشد.دانشجویان مقطع کاردانی در ترکیه پس از به اتمام رساندن دوران تحصیل فارغ از نیاز به به شرکت در آزمون دیگر موفق به اخذ مدرک تحصیلی خود می گردند.

مقطع کارشناسی :

 طول دوره ی تحصیلی در مقطع کارشناسی در ترکیه عموما 4 سال می باشد. مدت تحصیل در دانشکده دندانپزشکی 5 سال و در دانشکده ی پزشکی 6 سال می باشد.

مقطع کارشناسی ارشد :

 مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد به دو گروه کارشناسی ارشد آموزش محور و کارشناس ارشد پژوهش محور تقسیم می شود.مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آموزش محور معمولاً 2 سال و در مقطع کارشناسی ارشد پژوهش محور 5/1 سال می باشد.مدت تحصیل در مقطع تحصیلی دکترا نیز 4 سال می باشد.

مقاطع تحصیلی پس از دکترا :

در کشور ترکیه ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی فوق دکترا مقدور بوده و مدت تحصیل به تناسب دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد.

تقویم آموزشی :

 در کشور ترکیه یکسال تحصیلی متشکل از دونیمسال تحصیلی پائیز و بهار می باشد. افزون بر این دو نیمسال در برخی از دانشگاهها ترم تابستانی نیز برگزار می گردد.

بازه آزمون دانشگاهها :

 آزمون های مربوط به هر نیمسال تحصیلی در دانشگاهها با هدف تعیین توانایی آکادمیک در دانشگاه ها معمولا بصورت 2 آزمون میان ترم و یک آزمون پایان ترم و یا یک آزمون میان ترم و یک آزمون پایان ترم برگزار می گردد. به غیر از آزمونهای اشاره شده به تناسب دانشگاه و رشته ی تحصیلی آزمونهای میانی دیگر نیز برگزار می گردد.و بواسطه ابزارهای آموزشی از قبیل تکلیف ،گزارش کار و پروژه توانایی دانشجویان ارزیابی می گردد. علی رغم تفاوتهای موجود مابین دانشگاههای مختلف حد نساب نمره قبولی معمولا 60 از 100 و یا 2 از 4 می باشد.

دانشگاه های ترکیه

در دانشگاه های کشور ترکیه در کنار دانشجویان بومی، دانشجویان خارجی و دانشجویانی که از طریق طرح جابجایی دانشجو مابین دانشجویان دانشگاههای طرف قرارداد به این کشور عزیمت نموده اند به تحصیلات خود ادامه می دهند.

بر اساس داده های سال 2014 ، در کشور ترکیه مجموعا 196 دانشگاه متشکل از 123 دانشگاه دولتی و 73 دانشگاه اوقاف فعالیت می کنند.

اکثر این دانشگاه ها در کلان شهرهایی مانند استانبول – آنکارا و ازمیر واقع شده اند. از بین این دانشگاهها دانشگاه BOĞAZİÇİ واقع در شهر استانبول در رتبه بندی برترین دانشگاههای سال 2014-2013 ، در بین 200 دانشگاه برتر و دانشگاه های İSTANBUL TEKNİK-ODTÜ- BİLKENT و KOÇدر بین 300دانشگاه برتر قرار دارند. در بین 500 دانشگاه برتر نیز 10 دانشگاه دیگر از کشور ترکیه قرار دارند.

زبان آکادمیک دانشگهای کشور ترکیه نسبت به رشته های گوناگون متفاوت می باشد ولی معمولا تدریس به زبان ترکی  - انگلیسی و یا به هر دو زبان صورت می پذیرد.

همچنین دانشگاه هایی که آموزش به زبان فرانسوی و یا آلمانی صورت می پذیرد نیز وجود دارد. همچنین متناسب با زبان تدریس ، در دانشگاه دوره های کالج آمادگی زبان خارجی از سوی دانشگاه برگزار می گردد. برای دانشجویان خارجی دوره های آمادگی زبان ترکی نیزبرگزار می گردد.

تماس با ما

بخش املاک    : 05392477858

بخش  تحصیلی  : 05364675307

بخش بازرگانی   : 05319596123

بخش ترجمه      : 05316958794

کانال رسمی تلگرام : @shayaninternational

نشانی ما : استانبول ، بیلیک دوزو محله

شجمهوریتخیابان ناظم حیکمت ساختمان

آلتین تاش اوکوتان پارک پلاک ٨۹ طبقه ۱۱

واحد ۶۷

ارتباط با ما

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı

altın taş Okutan park binası  no :  89 

 kat 11  daire 67 Beylikdüzü istanbul

call.+90 5392477858

call.+90 5364675309

info@shayaninternational.com

شرکت شایان

شرکت  خدمات مهاجرتی شایان با مجوز رسمی و مدیریت توانمند که خود مترجم رسمی دادگستری و چندین محضر در استانبول است در نظر دارد که با دادن مشاوره های حقوقی در امر تجارت و انجام امور اقامتی و مهاجرتی و نیز خرید ملک و کارشناسی ملک شما از ادارات مربوطه شما را همراهی کرده  و در تمامی مراحل قانونی توسط مترجمان رسمی و وکلای حقوقی تا تحقق بخشیدن هدف شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله در کنار شما دوستان باشد.

هر روز با اخبار و اطلاعات مفید ترکیه با ما در کانال تلگرام همراه باشید