حیات وحش ترکیه

 

حیوانات حیوانات آسیایی، گونه های غالب ترکیه را تشکیل می دهند، اما حیوانات اروپایی و آفریقایی هم در این کشور یافت میشوند. افزایش جمعیت، توسعه صنعت، افزایش مناطق مسکونی و شکار بی رویه حیوانات، حیات وحش ترکیه را تحت تاثیر قرار داده است. در حال حاضر در سرتاسر ترکیه ۱۲۷ گونه پستاندار، ۴۷۷ گونه پرنده، ۱۳۵ گونه خزنده و ۳۴۵ گونه انقراضی هستند.

پستانداران

در ترکیه حدود ۱۲۷ گونه پستاندار وجود دارد، از این پستانداران دو گونه در آستانه انقراض، دو گونه در معرض خطر و ۱۴ گونه آسیب پذیراند. از جمله گوشتخواران اصلی ترکیه می توان به سیاه گوش، گرگ، خرس، روباه و شغال اشاره کرد. گونه های اصلی گیاهخواران کشور شامل آهو، گوزن و گراز وحشی است. گرگ، روباه، گربه وحشی، کفتار، شغال، آهو، خرس، سمور و بز کوهی نیز در مناطق دورافتاده زندگی می کنند. حیوانات اهلی ترکیه شامل شتر، گاومیش آبی آسیایی، بزهای مو بلند آنقوره (Angora Goat)،گربه آنقوره (Angora Cat),خرگوش آنقوره(Angora Rabbit) می باشد. پشم بز آنقوره باعث رونق اقتصادی آنکارا شده و خرگوش آنقوره و گربه آنقوره هم به خاطر زیبایشان طرفداران بسیاری دارند. گربه مشهور ون (Van) گربه ای با موهای سفید و چشمهایی دورنگ، یک چشم زرد و یک چشم آبی، نیز بومی این کشور است و صادرات آن به شدت تحت کنترل است. سگ کنگل (Kangal) نوعی سگ گله زیبا و بسیار وفادار است و از جمله حیواناتی است ک که مجوزهای صدورشان به شدت کنترل می شود. همچنین در این کشور گونه های مختلفی از جوندگان نیز یافت میشود. پلنگٹ آناتولی (Anatolian Leopar) را پلنگ کوچک آسیایی هم مینامند، زیستگاه طبیعی آن در جنوب غربی ترکیه است. مشخص نیست که آیا پلنگ آناتولی زنده ای باقی مانده است یا نه و احتمال دارد نسل این حیوان منقرض شده باشد. موش خاردار آسیایی (Asia Minor Spiny Mouse) از گونه جوندگان و در معرض خطر انقراض است. موش خاردار کوچک آسیایی، تنها در ترکیه یافت میشود و زیستگاه طبیعی آن جنگلهای معتدل است. گوشهای این موش خاردار، بزرگ و راست است.

پرندگان

در ترکیه حدود ۴۷۷ گونه پرنده زندگی می کنند. ۱۴ گونه از این حیوانات در معرض خطر انقراض هستند. مجموع انواع پرندگان ترکیه برابر است با کل پرندگان اروپا. این مسئله به دو دلیل است؛ یکی وضعیت آب و هوایی و دیگر اینکه ترکیه بر سر راه پرندگان مهاجر قرار گرفته است. گوناگونی پرندگان به خصوص پرندگان شکاری، مانند عقابهای باشکوه و کرکس ها در این کشور بسیار جالب است. فروان ترین گونههای پرندگان شامل غاز وحشی، کبک و بلدرچین میشود. علاوه بر این مسیر تعدادی از پرندگان شکاری، همچون عقاب (Lesser Spotted Eagle) جنگلی، سنقر (Buzzard)(پرندهای شبیه باز)، باز و قوشی از ترکیه می گذرد. گونه های مهاجر مانند مرغان ماهیخوار، لک لک ها و تعداد زیادی از پرندگان شکاری مانند بازها، عقاب ها، کرکس ها و کورکور سیاه (Black Kite)، یکی از پرندگان w .راسته شاهین سانان، هم دو بار در سال بر فراز آناتولی پرواز میکنند

خزندگان

در ترکیه ۱۳۵ گونه خزنده وجود دارد. این کشور در حدود ۱۲ تا ۱۳ گونه مار سمی دارد که از نظر جغرافیایی بیشتر در مناطق جنوب شرقی یافت میشوند. یکی از گونه های در حال انقراض لاک پشت ها، گونه لاجرهد در سواحل شنی مدیترانه تخم گذاری می کند. تعدادی ساحل از مناطق تخم گذاری لاک پشتها تحت نظارت مستمر سازمان حمایت از این حیوانات قرار دارد.

 

آبزیان

ترکیه تعداد بیشماری ماهی مختلفی دارد. متاسفانه در سالهای اخیر کیفیت و تنوع ماهیهای ترکیه به علت روش های صید نامناسب کاهش پیدا کرده است ماهی های قزل آلا در شهرهای کوهستان، ماهی بونیتو(Bonito) یا پالاموت (Palamut)، ماهیهای خال مخالی (Mackere) یا (Kolyoz) و ماهی آبی (Bluefish) در تنگههای ترکیه به وفور یافت می شوند. ماهی کولی (Anchovy) نیز در دریای سیاه صید می شود. گونه های متعددی از ماهیان به نام ماهی سیم آب شور (Bream)،شاه ماهی و دیگر گونههای مدیترانه ای در این دریاها زندگی می کنند. لازم به ذکر است که ماهی کوچک همسی (Hamsi)، نوعی ماهی کولی، در دریای سیاه یافت میشود و یکی از ارزشمندترین غذاهای مردم ترکیه است. پرورش دهندگان ماهی های آب
شیرین انواع ماهی از جمله، ماهی خاردار، ماهی سیم و ماهی قزل آلا تولید می کنند.

تماس با ما

بخش املاک    : 05392477858

بخش  تحصیلی  : 05364675307

بخش بازرگانی   : 05319596123

بخش ترجمه      : 05316958794

کانال رسمی تلگرام : @shayaninternational

نشانی ما : استانبول ، بیلیک دوزو محله

شجمهوریتخیابان ناظم حیکمت ساختمان

آلتین تاش اوکوتان پارک پلاک ٨۹ طبقه ۱۱

واحد ۶۷

ارتباط با ما

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı

altın taş Okutan park binası  no :  89 

 kat 11  daire 67 Beylikdüzü istanbul

call.+90 5392477858

call.+90 5364675309

info@shayaninternational.com

شرکت شایان

شرکت  خدمات مهاجرتی شایان با مجوز رسمی و مدیریت توانمند که خود مترجم رسمی دادگستری و چندین محضر در استانبول است در نظر دارد که با دادن مشاوره های حقوقی در امر تجارت و انجام امور اقامتی و مهاجرتی و نیز خرید ملک و کارشناسی ملک شما از ادارات مربوطه شما را همراهی کرده  و در تمامی مراحل قانونی توسط مترجمان رسمی و وکلای حقوقی تا تحقق بخشیدن هدف شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله در کنار شما دوستان باشد.

هر روز با اخبار و اطلاعات مفید ترکیه با ما در کانال تلگرام همراه باشید