آزمون دانشگاه ها

آزمون آلس در ترکیه چیست؟ در ترکیه آلس معادل امتحان کنکور ایران اما نسبتا آسانتر از کنکور است ،شرط ورود به مقاطع بالا ارشد و دکترا تلقی میشود گزینش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای تركیه از طریق كنكور سراسری تخصصی (مانند ایران) انجام نمی‌پذیرد، بلكه دانشگاه‌ها به صورت جداگانه مدارك و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست نموده و با

برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایندآلس یکی از شروط دانشگاه هاست که البته میتوان به جای آن جی آر ای را ارائه کرد که معادل انگلیسی است، دانشگاههای تركیه سالانه دو بار اقدام به اعلام لیست رشته هایی كه در آنها پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دكترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته ها برای هر دو مقطع می‌نمایند. داوطلبان باید رشته‌ای را كه می توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب نموده و اقدام به ثبت نام جهت شركت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند. - طول دوره کارشناسی ارشد حداقل دو سال و دکترا چهار سال می‌باشد. تعداد واحدهای لازم برای گذراندن در هر دو مقطع عموماً بین 20 تا 30 واحد می‌باشد كه باید در نیمی از طول مدت تحصیل گذرانده شوند و بقیه دوره به گذراندن پایان نامه اختصاص دارد. - زبان تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، تركی یا انگلیسی می‌باشد. - بطور كلی متقاضیان ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دكترا نیاز به طی مراحل زیر دارند: 1) شركت در آزمون ALES و اخذ امتیاز آن 2) قبولی در آزمونهای زبان و اخذ مدرك آن (بسته به زبان تدریس دانشگاه مدرك زبان تركی یا انگلیسی مورد نیاز است) 3) شركت در مصاحبه تخصصی توسط هیات علمی گروه مربوطه 4) ارایه مدارك جهت بررسی و معادل سازی - آزمون ALES تحت عنوان امتحان ورودی تحصیلات تكمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) بوده و امتیاز آن جهت ورود به دوره های تحصیلات تكمیلی و موارد مشابه از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاهها و ... در تركیه مورد نیاز می‌باشد. امتیاز بدست آمده در این آزمون بوسیله برگه نتایج آزمونALES به متقاضیان اعلام می‌شود و در مواقع لزوم توسط متقاضیان به موسسات مربوطه ارائه می‌گردد. - آزمون ALES، سالانه دوبار توسط مركز گزینش و جابجایی دانشجوی تركیه (ÖSYM) در ماههای May (اواخر اردیبهشت) و December (اوایل آذر) در ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون یك امتحان استعدادسنجی شامل 2 بخش Sayisal و Sözel است و هدف از آن، ‌سنجش توانایی متقاضیان در زمینه‌های كلامی، رقمی و تفكر منطقی می‌باشد كه بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تكمیلی می تواند تاثیر گذار باشد. بدین ترتیب، سوالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته‌ تحصیلی تخصصی آنها نمی‌باشد. سؤالات به گونه‌ای طراحی می شوند كه فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند. حداقل امتیاز برای آلس 55 الی60 برای رشته های مهندسی و فقط از بخش ریاضی فیزیک وهوش( Sayisal) می باشد. و برای غیر مهندسی از بخش ریاضی نیز حداقل 55 میباشد. البته شایان ذکر است نمرات بالاتر شانس بیشتر در قبولی دارند. - تمام كسانیكه در سال آخر دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند و نیز دارندگان مدارك کارشناسی، کارشناسی ارشد و دكترا می‌توانند در آزمون ALES شركت نمایند. آزمون ALES در مراكز دانشگاهی 41 شهر تركیه و قبرس شمالی برگزار می‌گردد. نتایج آزمون ALES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت سه سال اعتبار خواهد داشت. - در صورت علاقمندی متقاضیان ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دكترا، موسسه می تواند راهنماییهای لازم جهت ثبت نام و شرکت در آزمون، مراجعه به موقع به دانشگاهها و اخذ پذیرش آزمون ALES، ارایه كارت ورودی و كارنامه و ... را در حیطه تعهدات خود ارائه دهد. 

 

آزمون یوس (yös)

 آزمون یوس چیست؟ آزمون یوس (yös) جهت ورود به دانشگاهای دولتی ترکیه برای دانشجویان تبعه خارجی از مقطع دیپلم برگزار میگردد این آزمون از سال 2010 به بعد توسط هر دانشگاه معتبر ترکیه به صورت مجزا سالیانه یک بار در ترکیه برگزار میگردد. آزمون یوس مشتمل بر سؤالات ریاضی،هندسه و تست هوش میباشد که امتیاز و نمره کسب شده از آزمون yös توسط متقاضی ، نقش مهمی در انتخاب رشته و پذیرش دانشگاه دارد.

در تلگرام به ما بپیوندید

آخرین مطالب ارسالی

منطقه ای سرسبز در ترکیه

ترابزون سر سبزترین منطقه گردشگری در ترکیه میباشد که تمامی پدیده های طبیعی از جمله دریا - دریاچه -…

سفر به ترکیه در پاییز

بسیاری ترکیه را به عنوان مقصدی تابستانی برای سفر می‌شناسند. اما اگر از زیبایی بی حد و اندازه ترکیه…

معرفی رودها و دریاچه های ترکیه

ترکیه بدلیل شرایط جغرافیایی که دارد دارای رودها و دریاچه های زیادی می باشد. در ادامه لیستی…

اگر عاشق قایقرانی هستید حتما کاراآدا را ببینید

جزیره سیاه که در زبان ترکی کارا آدا نامیده می­شود، جزیره کوچکی است که در خلیج بدروم در سواحل دریای…

معرفی رویدادهای مهم ترکیه

استانبول در این چند سال اخیر به اهمیت خود افزوده و به مرکزی برای برگزاری همایشها ،جشنواره ها و…

مقایسه هتل با آپارتمان اجاره ای در ترکیه

در بعضی از شهرهای ساحلی جنوب ترکیه و همچنین در استانبول امکان اجاره آپارتمان در استانبول و سوییت…

آکیاکا ؛ شهرزیبا و ناشناخته ترکیه

آکیاکا شهرستانی ساحلی و کوچک واقع در «موگلا» در جنوب غربی ترکیه، در انتهای خلیج «گوکووا» و ابتدای…

معرفی سوغاتی های ترکیه

کشور ترکیه با داشتن مراکز خرید بسیار متنوع و هماهنگ با ذائقه تمامی افراد دنیا می‌تواند مقصد بسیار…

قصر پنبه ترکیه کجاست؟

پاموک کاله به معنای قصر پنبه است و در نگاه اول به این مکان فکر می کنید که جایی در میان ابرها هستید.…

بیشترین شمار گردشگران ترکیه مربوط به کدام کشور است؟

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد، بیشترین شمار گردشگران ترکیه در شش ماه اول سال جاری از کشور…

تماس با ما

بخش املاک    : 05392477858

بخش  تحصیلی  : 05364675307

بخش بازرگانی   : 05319596123

بخش ترجمه      : 05316958794

کانال رسمی تلگرام : @shayaninternational

نشانی ما : استانبول ، بیلیک دوزو محله

شجمهوریتخیابان ناظم حیکمت ساختمان

آلتین تاش اوکوتان پارک پلاک ٨۹ طبقه ۱۱

واحد ۶۷

ارتباط با ما

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı

altın taş Okutan park binası  no :  89 

 kat 11  daire 67 Beylikdüzü istanbul

call.+90 5392477858

call.+90 5364675309

info@shayaninternational.com

شرکت شایان

شرکت  خدمات مهاجرتی شایان با مجوز رسمی و مدیریت توانمند که خود مترجم رسمی دادگستری و چندین محضر در استانبول است در نظر دارد که با دادن مشاوره های حقوقی در امر تجارت و انجام امور اقامتی و مهاجرتی و نیز خرید ملک و کارشناسی ملک شما از ادارات مربوطه شما را همراهی کرده  و در تمامی مراحل قانونی توسط مترجمان رسمی و وکلای حقوقی تا تحقق بخشیدن هدف شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله در کنار شما دوستان باشد.

هر روز با اخبار و اطلاعات مفید ترکیه با ما در کانال تلگرام همراه باشید