گذری بر ثروتمندان ترکیه

حمدی اولوکایا

اولوکایا در ۱۹۷۲ در یک خانواده کرد دامدار در ترکیه به دنیا آمد. خانوادهٔ او یک مزرعه گوسفند، بز و لبنیات را در نزدیکی رودخانه فرات در ایلیک، استان ارزنجان ترکیه اداره کرده و پنیر و ماست تولید می‌کردند. حَمدی اولوکایا، مؤسس و مدیر عامل شرکت «چُبانی» است که در طول شش سال که از آغاز فعالیتش می‌گذرد، حدود ۲۰ درصد از بازار شش و نیم میلیارد دلاری ماست در آمریکا را در کنترل خود گرفته است. نام اولوکایا در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۱۳ مجله فوربس قرار گرفت.


مؤسسه «چُبانی» در مجموع حدود دو هزار کارمند در استخدام خود دارد و محصول خود را در دو کارخانه که بزرگترین مراکز تولید ماست در جهان هستند، تولید می‌کند. «چُبانی» پر فروش‌ترین ماستی است که در بازار آمریکا به فروش می‌رسد.

وی درسال ۲۰۰۵ با این اندیشه که ماست‌های آمریکا که عمدتاً ماست میوه‌ای و ماست‌های شیرین و آغشته به شکر هستند، نیاز به جایگزینی مانند ماستی که در مناطقی مثل کوهستان‌های مناطق کردنشین تولید و مصرف می‌شود، دارد، اقدام به دریافت یک وام یک میلیون دلاری از اداره کمک به تجارت‌های خرد در آمریکا کرد توانست اولین کارخانه خود را خریداری کند. اولوکایا با کمک کارشناسی که از ترکیه به آمریکا دعوت کرده بود روش ویژه ماست‌بندی خود را تثبیت کردند.

حمدی اولوکایا در حال حاضر در آمریکا صاحب دو کارخانه است؛ یکی کارخانه‌ای قدیمی در ایالت نیوجرسی که سابقاً به شرکت تولیدکننده محصولات غذایی «کرَفت» تعلق داشت و دیگری کارخانه جدیدی که با هزینه ۴۵۰ میلیون دلار در ایالت آیداهو احداث شده است. مؤسسه چُبانی سال ۲۰۱۱ یک کارخانه دیگر نیز در اتریش راه‌اندازی کرد و به سرعت به سومین تولیدکننده ماست در آن کشور بدل شد.

 

                    

 

خانواده اجزاجی‌باشی

 (به ترکی استانبولیEczabaşı family) خانواده اهل ترکیه فعال در تجارت و کارآفرینی می‌باشند، که در حال حاضر پس از خانواده کوچ و خانواده سابانجی، به‌عنوان سومین خانواده ثروتمند ترک، شناخته می‌شوند.

خانواده اجزاجی‌باشی توسط داروساز ترک؛ سلیمان اجزاجی‌باشی و فرزندش دکتر نجات اجزاجی‌باشی پایه‌گذاری شد و امروزه نسل سوم از این خانواده، (فرزندان و نوادگان نجات) بولنت اجزاجی‌باشی، شاکر و فاروغ، کنترل شرکت‌ها و دارایی‌های خانواده اجزاجی‌باشی را برعهده دارند.

این خانواده از طریق شرکت اجزاجی‌باشی هولدینگ، مالکیت چندین شرکت تابعه و زیرمجموعه را، در اختیار دارد. مجله فوربز در سال ۲۰۰۶ دو عضو از این خانواده که ثروتی بالاتر از یک میلیارد دلار دارند را در فهرست ثروتمندترین افراد جهان، رتبه‌بندی کرده است، که در سال ۲۰۱۳ نجات اجزاجی‌باشی با ۱٫۷ میلیارد دلار در رتبه ۸۸۲[۱] و فاروغ اجزاجی‌باشی با ۱٫۵ میلیارد دلار در رتبه ۸۸۳ قرار گرفتند.

احمد چالیک

 (ترکی استانبولیAhmet Çalık) (زاده ۱۹۵۸) کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی اهل ترکیه است، که در سال ۱۹۹۷ شرکتچالیک هلدینگ را تاسیس نمود.

حسنو اوزیگین 

(انگلیسیHüsnü Özyeğin؛ زادهٔ ۱۹۴۴) سرمایه دار، بانکدار و مدیر ارشد اجرایی اهل ترکیه و رییس هیئت مدیره هولدینگ فیبااست، که در سال ۱۹۹۴ کردیت یوروپ بانک را تاسیس نمود. در 32 سالگی(1977)مدیر عامل پاموک‌بانک شد. در 1984 به مدیرعاملی بانک یاپی‌کِرِدی رسید. 30 شرکت در بدنه هولدینگ فیبا متعلق به او در حال فعالیت هستند. مجله فوربس ثروت او را 2.5 میلیارد دلار اعلام کرده و او را به عنوان سومین فرد ثروتمند ترکیه در سال 2015 معرفی کرده است.

حمدی اکین

 (انگلیسیHamdi Akın) (زاده ۱۹۵۴کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی اهل ترکیه است، که در سال ۱۹۷۶ شرکت اکفن هلدینگرا تاسیس نمود.

رحمی کوچ،

(به انگلیسیRahmi Koç) (زاده ۱۹۳۰کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی ترکیهای است، که در حال حاضر به‌عنوان مدیر عامل اجرایی شرکت فورد اتوسان و رئیس هیئت مدیره شرکت‌های آرچلیک و آیگاز فعالیت می‌کند.

خانواده سابانجی

 (به انگلیسیSabancı family) خانواده اهل ترکیه فعال در تجارت و کارآفرینی می‌باشند، که در حال حاضر پس از خانواده کوچ، به‌عنوان دومین خانواده ثروتمند ترک، شناخته می‌شوند.[۱]

خانواده سابانجی توسط حاجی عمر سابانجی بنیان‌گذاری شد و امروزه نسل دوم و سوم از این خانواده، که فرزندان ساکیپ سابانجی می‌باشند، کنترل شرکت‌ها و دارایی‌های خانواده سابانجی را برعهده دارند.

این خانواده از طریق شرکت سابانجی هولدینگ، مالکیت ۷۰ شرکت تابعه و زیرمجموعه را، در اختیار دارد، که برای نمونه می‌توان به شرکت‌هایی چون: هواپیمایی پگاسوس، آکبانک، تمسا، آویوا اس‌ای و انرژیسا، اشاره کرد.[۲] دانشگاه سابانجی نیز متعلق به این خانواده می‌باشد.

مجله فوربز در سال ۲۰۰۴ دارایی خانواده سابانجی را معادل ۳٫۴ میلیارد دلار برآورد کرد و این خانواده را در رتبه ۱۴۷ از ثروتمندترین افراد جهان رتبه‌بندی نمود.

سوزان سابانجی دینچر،

(به ترکی استانبولیSuzan Sabancı Dinçer) (زاده ۱۹۶۵کارآفرین، بانکدار و مدیر ارشد اجرایی ترکیه‌ای است، که در حال حاضر به‌عنوان رییس هیئت مدیره آکبانک فعالیت می‌کند.[۳] وی از اعضای خانواده سابانجی می‌باشد

شاریک تارا

 (انگلیسیŞarık Tara؛ زادهٔ ۱ ژانویه ۱۹۳۰) کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی اهل ترکیه است، که در سال ۱۹۵۷ شرکت انکا را تاسیس نمود.

فریت شاهنک

 (به ترکی استانبولیFerit Şahenk) (زاده ۱۹۶۴کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار و مدیر ارشد اجرایی ترکیه‌ای است، که در حال حاضر به‌عنوان رییس هیئت مدیره شرکت دوغوش هلدینگ و گارانتی بانک فعالیت می‌کند.

وهبی کوچ

 (به انگلیسیVehbi Koç) (زاده ۲۰ ژوئیه ۱۹۰۱ - درگذشته ۲۵ فوریه ۱۹۹۶) کارآفرین و نیکوکار ترکیه‌ای بود، که چندین شرکت بزرگ مانند کوچ هولدینگ و آرچلیک را تأسیس نمود.

وی در زمان حیاتش ثروتمندترین فرد ترکیه به‌شمار می‌آمد و هم‌اکنون خانواده کوچ که وی بنیانگذارش بود، به‌عنوان ثروتمندترین خانواده ترک محسوب می‌شود. امروزه شرکت کوچ هولدینگ مالک شرکت‌هایی چون: توفاش، اوتوکار، فورد اتوسان، گروندیگ، کارسان، تاپراش، آرچلیک وگروندیگ می‌باشد.

خانواده کوچ

 (به انگلیسیKoç family) خانواده اهل ترکیه فعال در تجارت و کارآفرینی می‌باشند، که در حال حاضر به‌عنوان ثروتمندترین خانواده ترک شناخته می‌شوند. این خانواده از طریق شرکتکوچ هولدینگ، مالکیت ۱۱۳ شرکت گوناگون و بیش از ۱۴٫۰۰۰ دفتر، مرکز فروش و ساختمان اداری را در سراسر جهان، در اختیار دارند، که برای نمونه می‌توان به شرکت‌هایی چون: توفاش، اوتوکار،فورد اتوسان، گروندیگ، کارسان، تاپراش، آرچلیک و آیگاز اشاره کرد.

خانواده کوچ توسط وهبی کوچ بنیانگذاری شد. وی ثروت اولیه خود را از طریق خریداری خانه‌ها و زمین‌های ارمنیان، که در پی نسل‌کشی ارمنی‌ها در ۱۹۱۵، مصادره شده بودند، کسب نمود

مایک لازاریدیس

 (به انگلیسیMike Lazaridis) (زاده ۱۴ مارس ۱۹۶۱کارآفرین، سرمایه‌گذار و مدیر ارشد اجرایی کانادایی یونانی‌تبار زاده ترکیهاست، که در سال ۱۹۸۴ شرکت بلک‌بری لیمیتد را تاسیس کرد. وی در سال ۱۹۹۹ مؤسسه پریمتر را نیز بنیان نهاد.[۲] لازاریدیس سازنده نخستین گوشی‌های تلفن همراه بلک‌بری بود

مراد اولکر 

(انگلیسیMurat Ülker) (زاده ۱۹۵۹سرمایه‌دار، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی اهل ترکیه است، که در حال حاضر به‌عنوان مالک و رئیس هیئت مدیره هولدینگ ییلدیز و عمدتاً در بخش مواد غذایی فعالیت می‌کند. برند مشهور اولکر از جمله محصولات شرکتهای زیر مجموعه این هولدینگ است. بر اساس اعلام نشریه فوربزدر سال 2016 با 2.9 میلیارد دلار ثروت شخصی ثروتمندترین شهروند ترکیه بوده است.

مصطفی کوچ

 (به ترکی استانبولیMustafa Koç) (زاده ۲۴ مارس ۱۹۶۲) کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی ترکیه‌ای است، که در حال حاضر به‌عنوان رییس هیئت مدیره شرکت کوچ هولدینگ و بانک یاپی کردی فعالیت می‌کند. وی از اعضای خانواده کوچ می‌باشد.

در تلگرام به ما بپیوندید

آخرین مطالب ارسالی

منطقه ای سرسبز در ترکیه

ترابزون سر سبزترین منطقه گردشگری در ترکیه میباشد که تمامی پدیده های طبیعی از جمله دریا - دریاچه -…

سفر به ترکیه در پاییز

بسیاری ترکیه را به عنوان مقصدی تابستانی برای سفر می‌شناسند. اما اگر از زیبایی بی حد و اندازه ترکیه…

معرفی رودها و دریاچه های ترکیه

ترکیه بدلیل شرایط جغرافیایی که دارد دارای رودها و دریاچه های زیادی می باشد. در ادامه لیستی…

اگر عاشق قایقرانی هستید حتما کاراآدا را ببینید

جزیره سیاه که در زبان ترکی کارا آدا نامیده می­شود، جزیره کوچکی است که در خلیج بدروم در سواحل دریای…

معرفی رویدادهای مهم ترکیه

استانبول در این چند سال اخیر به اهمیت خود افزوده و به مرکزی برای برگزاری همایشها ،جشنواره ها و…

مقایسه هتل با آپارتمان اجاره ای در ترکیه

در بعضی از شهرهای ساحلی جنوب ترکیه و همچنین در استانبول امکان اجاره آپارتمان در استانبول و سوییت…

آکیاکا ؛ شهرزیبا و ناشناخته ترکیه

آکیاکا شهرستانی ساحلی و کوچک واقع در «موگلا» در جنوب غربی ترکیه، در انتهای خلیج «گوکووا» و ابتدای…

معرفی سوغاتی های ترکیه

کشور ترکیه با داشتن مراکز خرید بسیار متنوع و هماهنگ با ذائقه تمامی افراد دنیا می‌تواند مقصد بسیار…

قصر پنبه ترکیه کجاست؟

پاموک کاله به معنای قصر پنبه است و در نگاه اول به این مکان فکر می کنید که جایی در میان ابرها هستید.…

بیشترین شمار گردشگران ترکیه مربوط به کدام کشور است؟

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد، بیشترین شمار گردشگران ترکیه در شش ماه اول سال جاری از کشور…

تماس با ما

بخش املاک    : 05392477858

بخش  تحصیلی  : 05364675307

بخش بازرگانی   : 05319596123

بخش ترجمه      : 05316958794

کانال رسمی تلگرام : @shayaninternational

نشانی ما : استانبول ، بیلیک دوزو محله

شجمهوریتخیابان ناظم حیکمت ساختمان

آلتین تاش اوکوتان پارک پلاک ٨۹ طبقه ۱۱

واحد ۶۷

ارتباط با ما

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı

altın taş Okutan park binası  no :  89 

 kat 11  daire 67 Beylikdüzü istanbul

call.+90 5392477858

call.+90 5364675309

info@shayaninternational.com

شرکت شایان

شرکت  خدمات مهاجرتی شایان با مجوز رسمی و مدیریت توانمند که خود مترجم رسمی دادگستری و چندین محضر در استانبول است در نظر دارد که با دادن مشاوره های حقوقی در امر تجارت و انجام امور اقامتی و مهاجرتی و نیز خرید ملک و کارشناسی ملک شما از ادارات مربوطه شما را همراهی کرده  و در تمامی مراحل قانونی توسط مترجمان رسمی و وکلای حقوقی تا تحقق بخشیدن هدف شما عزیزان به صورت مرحله به مرحله در کنار شما دوستان باشد.

هر روز با اخبار و اطلاعات مفید ترکیه با ما در کانال تلگرام همراه باشید